Tzv. anální žlázky, správně paranální váčky, jsou 2 kožní vchlípeniny v krajině anální (řitní), které se nacházejí uvnitř řitě mezi vnitřním a vnějším análním svěračem. Jsou to pozměněné mazové kožní žlázy, nacházející se při přirovnání k ciferníku hodin na poloze 4 a 8.

Tyto zakrnělé žlázy slouží k určité pachové komunikaci mezi zvířaty, a je možné, že předchůdci psů a koček je používali také k pachové obraně. Sekret těchto žláz je výrazně zapáchající a má různou konzistenci, od tekuté po pastovitou v různých odstínech hnědé a šedé barvy. Mají je samci i samice. Při kálení dochází k uvolnění části sekretu do trusu.

Psi jsou velmi náchylní k ucpání těchto žláz, sekret se v nich hromadí a je kontaminován fekální mikroflórou, což způsobuje diskomfort v krajině anální, zvířata jsou nervózní, otírají se zadkem o zem („sáňkují“), otáčejí se neustále za ocasem, olizují či okusují se v krajině anální či u ocasu nebo stehen.

První pomocí je ruční vyprázdnění žlázek kompresí buď zevně, nebo pomocí prstu zavedeného přímo do konečníku. Pokud nejsou žlázy vyprázdněny, může dojít k infekci, zhnisání, prasknutí až vytvoření píštěle. To je pro zvíře velmi bolestivé a nepříjemné. Celá oblast velmi zapáchá a hrozí i napadení mouchami, které rády do view site míst kladou vajíčka, kde se potom vyvíjejí larvy (tzv. myiáza).

V komplikovaných případech onemocnění paránálních váčků přistupujeme k jejich výplachům a lokální či celkové aplikaci antibiotik. Pokud mívá pes problémy s vyprazdňováním paranálních váčků, je na místě je pravidelně preventivně manuálně vyprazdňovat.

Veterinární klinika Zodiacus 97 s.r.o. - 2015 - Přihlášení - Web vytvořil LKWebs.cz