Cytologické vyšetření trusu

cytologie trus

Cytologické vyšetření trusu je vhodné u všech pacientů, kteří trpí průjmem. Stěr z konečníku se přenese na podložní sklíčko, nabarví a prohlédne pod mikroskopem. Celé vyšetření se dělá ambulantně a zabere zpravidla asi 10 minut času. Na základě výsledku se lékař rozhodne, zda bude nutné použít antibiotickou léčbu.

V trusu zdravého zvířete pozorujeme větší množství smíšené populace bakterií, buňky střevní sliznice, ojediněle můžeme najít kvasinku. Vidíme-li v preparátu místo bakterií různého druhu pouze jednodruhovou populaci bakterií, může to znamenat, že běžná mikroflóra střeva byla vybita a přemnožená bakterie svým agresivním množením poškozuje střevo a jeho normální schopnost vstřebávat živiny a vodu.

Dalším varovným nálezem je výskyt červených krvinek, které značí krvácení do střev, nejčastěji způsobené zánětem střevní sliznice. Zánět se také projeví výskytem bílých krvinek (je jich více druhů, nejčastěji tzv. neutrofily), které jsou součástí imunitního systému zvířete a reagují na bakterie tak, že je požírají a snaží se je tím zlikvidovat – i tento proces je možné v preparátu zachytit. Při těchto nálezech je již vhodné použít antibiotickou léčbu, neboť značí možnost vstupu bakterií ze střev do krve a roznesení infekce do organismu.

Tímto vyšetřením nemůžeme přesně určit, o jaké bakterie ve střevě se jedná, avšak některé skupiny bakterií se dají svým tvarem rozlišit. Existují specifické bakterie zvané Clostridie, které žijí za nepřístupu kyslíku a množí se tvorbou tzv. spor. Pokud v preparátu najdeme tyto spory, je třeba nasadit speciální antibiotika. Taty bakterie produkují toxické látky a způsobují krvavé enteritidy (záněty střev), spjaté někdy i se zvracením. Nebezpečné jsou zejména u štěňat. Campylobactery a Spirochety lze určit dle jejich typického tvaru, Spirochety jsou šroubovité, Campylobactery se přirovnávají k siluetě racka (zakulacené m).

Nadměrné množství hlenu je obvykle vidět v trusu už makroskopicky (pouhým okem). Hlen se typicky vyskytuje při zánětech tlustého střeva. I hlen lze vidět fialově obarvený na preparátu. Při zánětech tlustého střeva hrozí dehydratace zvířete a porucha rovnováhy elektrolytů (iontů) v těle, protože v tlustém střevě se vstřebávají do krve hlavně ionty a voda.

Někdy můžeme pozorovat nadměrné množství kvasinek či nalézt úplně jiné neobvyklé buňky (např. tzv. eosinofily, vyskytující se u parazitárních infekcí nebo u imunitně zprostředkovaných nemocí, např. potravních alergií).

Veterinární klinika Zodiacus 97 s.r.o. - 2015 - Přihlášení - Web vytvořil LKWebs.cz