Odčervením rozumíme podání léčivé látky, nejčastěji ve formě tablety nebo pasty, která zlikviduje vnitřní parazity (endoparazity), aktuálně se vyskytující ve střevech zvířete. Mezi vnitřní parazity se řadí tzv. „oblí červi“ (hlístice - škrkavky a tenkohlavci), „ploší červi“ (tasemnice) a parazitičtí prvoci (jednobuněčné mikroskopické organismy, mezi něž patří bičíkovec Giardia intestinalis a kokcidie rodu Isospora). Těmito parazity se zvíře nakazí pozřením jejich vajíček, která se nacházejí volně v kontaminovaném prostředí – v půdě, vodě, nebo jako mláďata od matek přes placentu či při kojení, nebo od jiných nakažených zvířat, která vylučují vajíčka trusem. Někteří parazité (škrkavky) prodělávají v těle zvířete složitý vývojový cyklus, který zahrnuje jejich přesun ze střev do jiných orgánů, zejména jater a plic, kde dozrávají a potom se opětovně (vykašláním a polknutím) dostanou do střev, kde se pohlavně rozmnožují a vylučují vajíčka. Tento vývoj trvá asi 2 týdny. U kašlajících mláďat je na místě uvažovat i o infekci škrkavkami a zhodnotit doposud prováděný antiparazitární program.

U dospělých zvířat odčervujeme preventivně nejméně jedenkrát za půl roku, lépe jednou za čtvrt roku s tím, že po podání tablety sledujeme zvířecí výkaly a v případě, že uvidíme bělavé podlouhlé červy (poznáme pouhým okem - trus vypadá jako „přecezené špagety“), připravíme si další dávku odčervení, kterou podáme za 14 dní (abychom zlikvidovali i parazity, kteří byli předtím „schovaní“ před účinkem odčervovací látky v jiných orgánech). Pokud nechceme odčervovat preventivně „na prázdno“, je možnost donést na veterinární pracoviště vzorek trusu a provést jednoduché vyšetření na výskyt vajíček parazitů (prohlédnutí pod mikroskopem). V případě negativního nálezu nemusíme zvíře odčervovat, v případě nálezu vajíček použijeme odčervovací látku cíleně.

 U mláďat bylo stanoveno následující odčervovací schéma, které nejefektivněji zabrání parazitární infekci:

PSI
·       1. odčervení: 14. den po porodu
·       2. - 4. odčervení: ve 14 denních intervalech do věku 3 měsíců
·       5. -7. odčervení:  v měsíčních intervalech do věku 6 měsíců
·       8. a 9. odčervení:  v 9. a 12. měsíci stáří

KOČKY
·       1. odčervení: ve 3 týdnech po porodu
·       2. - 4. odčervení: ve 14 denních intervalech do věku 3 měsíců
·       5. - 7. odčervení: v měsíčních intervalech do věku 6 měsíců
·       8. a 9. odčervení: v 9. a 12. měsíci stáří

Rozdíl mezi začátkem odčervování u štěňat a koťat je z toho důvodu, že štěňata se v 95 % případů nakazí parazity již v děloze, proto je vhodné začít odčervovat dříve, zatímco koťata se v děloze matky nakazit nemohou a nakazí se až později sáním mléka. Mláďatům se podávají zpravidla přípravky ve formě pasty. Jsou ochucené a lépe je přijímají, navíc tyto pasty obsahují látky, které střevní parazity pouze paralyzují a přirozené pohyby střev je spolu s trusem snadno vypudí. Toto je důležité, protože z mrtvých těl parazitů se uvolňují toxické látky, které mohou malému mláděti výrazně uškodit.

Pokud máme problém donutit zvíře přijmout odčervovací tabletu, existuje možnost využít jinou formu aplikace – „kapku za krk“ (tzv. spot-on), stejně jako jsme zvyklí u přípavků proti blechám a klíšťatům. Některé z těchto přípravků působí jak na vnitřní parazity (endoparazity), tak i na vnější parazity (ektoparazity – blechy, klíšťata) a navíc jejich působnost trvá 3-4 týdny, nejedná se tedy o jednorázovou likvidaci parazitů. Nevýhodou je jejich vyšší cena.

Veterinární klinika Zodiacus 97 s.r.o. - 2015 - Přihlášení - Web vytvořil LKWebs.cz