Novotvary na mléčné žláze

Novotvary na mléčné žláze postihují zejména starší feny. Pokud nahmatáte pevný útvar velikosti 1 cm je dobré navštívit veterinárního lékaře. Zároveň s operativním odstraněním nádoru se doporučuje provést kastraci jako prevenci recidiv - téměř všechny nádory mléčné žlázy rostou vlivem pohlavních hormonů. Útvar doporučujeme vždy histologicky vyšetřit. 

Falešná březost

Ne každá fena trpí tímto problémem. Nejčastěji k falešné březosti dochází 2 měsíce po hárání, kdy si fena myslí, že je březí. Dělá si pelech, nosí hračky, vyžaduje pozornost, je ukníkaná a náladová. Často dochází k sekreci mléka. Pokud si ho sama vylizuje, může dojít k nadměrné produkci a zánětu mléčné žlázy. Zpozorujete-li zbytnění mléčné žlázy a sekreci mléka, je lepší navštívit veterináře.

Kastrace

Pokud nechcete štěňata, tak doporučujeme kastraci feny v raném věku po prvním háráním. Hormonální oddalování hárání nedoporučujeme pro případné komplikace, které mohou vyústit v zánět dělohy (pyometra). 

Nežádoucí krytí

Jsme-li přítomni svázání, ještě to neznamená, že fena zabřezne. Doporučujeme sonografické vyšetření 25. den od nakrytí. Pokud dojde k potvrzení březosti, lze vyvolat potrat do 45. dne těhotenství.

Veterinární klinika Zodiacus 97 s.r.o. - 2015 - Přihlášení - Web vytvořil LKWebs.cz