Rentgen je přístroj požívaný k zobrazování a snímkování pevných tkání - páteře, kostí a zubů, ale také orgánů v dutině břišní a hrudní (srdce, plíce).

Sonografie (ultrazvuk) je diagnostická zobrazovací metoda založená na registraci ultrazvuku odraženého od tkání. Využívá se především k zobrazení měkkých tkání jako jsou orgány v dutině břišní (játra, žlučník, ledviny, močový měchýř), štítná žláza, měkké tkáně, cévy a v neposlední řadě i prostata a děloha. Jejím odvětvím je echokardiografie (sono srdce) - tato metoda představuje metodu volby v kardiologii, protože nejlépe ukáže struktury srdce neviditelné na rentgenu, ale také proudění krve a srdeční stažlivost.

 

Rentgen

pict0020

Rentgen používáme především k ortopedickým vyšetřením končetin, kostí a kloubů. Nezastupitelné místo má však i v diagnostice onemocnění dýchacího ústrojí, srdce, nádorových onemocnění a urologických i neurologických potíží. 
Majitele zvířete většinou zajímá, zda je nutné rentgenové vyšetření provádět v celkové narkóze.
Uspání zvířete je bohužel pro většinu vyšetření nezbytné, jedině tak dosáhneme dokonalého uvolnění svalů a kloubů - kvalitní snímek je pro správné posouzení naprosto zásadní. Samozřejmostí je nepřímá digitalizace - snímky nevyvoláváme na fólie, ale v počítači, kde si můžeme snímek zvětšit a provádět různá měření.

 

 

 

 

 

Sonografický přístroj (ultrazvuk)

Přístrojové vybavení naší kliniky se dočkalo další modernizace v podobě nového sona. Jedná se o přístroj ACUSON X300značky Siemens se 3 sondami, které nám umožní vyšetření všech pacientů – od kotěte až po dogu.

Díky tomuto přístroji nabízíme nejen sonografii břicha a dalších měkkých tkání, ale také echokardiografii (vyšetření srdce). Velkou výhodou je, že kromě agresivních pacientů, není pro toto vyšetření nutná narkóza.

Echokardiografii u nás provádí MVDr. Tomáš Fořt – je nutné se telefonicky objednat.

Nový sonografický přístroj

Veterinární klinika Zodiacus 97 s.r.o. - 2015 - Přihlášení - Web vytvořil LKWebs.cz